Žalias Ošas atranda naujas Klaipėdos erdves
Žalias Ošas atranda naujas Klaipėdos erdves

Jonai, kas yra „Ošas“?

Klaipėdos Ošas yra dainuojamosios poezijos festivalis. Ko gero jis yra vienintelis toks mūsų mieste vykstantis nuo 2017 metų. 

Jo pavadinimas kilęs nuo žodžio ošti.

Dainuojamoji poezija, kaip kažkada pastebėjo maestro Vytautas Kernagis, yra kamerinis žanras, o mes kaip tik tokie – išsirenkame patį jaukiausią Klaipėdos kampelį ir sukviečiame bičiulius muzikantus, poetus, menininkus. Būtent toks yra Ošas – bičiuliškas koncertas.

Ar renginys nėra susijęs su ekologija, kodėl jis žalias?

Ošas ne tik žalias, žiemą jis būna “Baltu Ošu”, ant Kuršmarių kranto jis virsta “Marių Ošu”. 

Laikas ir vieta yra du Ošo stilistai. Neišradinėjame dviračio, nepataikaujame viešiesiems ryšiams. Koncentruojamės į renginio turinį, mums rūpi žmonės, kurie atvyksta groti, skaityti eiles. Dalyvauti, būti.

Kas yra Ošo klausytojas?

Mes jį vadiname ypatingu, išskirtiniu, nišiniu, nes mūsų klausytojas yra selektyvus, išrankus, netgi sakyčiau – rinktinis.

 Kai Žalias Ošas vyksta KU socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto parke ant pievos, tai mūsų klausytojas mėgsta poilsį gamtoje.

Ošiate Klaipėdoje, ar tai reiškia, kad scenoje matysime tik klaipėdiečius?

Klaipėdoje yra dainuojamosios poezijos atlikėjų, tačiau pas mus mielai atvyksta kūrėjai iš Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų. 

Galima pavardžių?

Emilija Statinaitė, Rimantas Balsys, Jonas Baltokas, JieDu – Vilija ir Ramūnas Šepučiai, Aurimas Bareikis ir grupė „Kopanugariai“, Valerija Bogdanova, Sondra Simana, poetas, filosofas Liutauras Degėsys, Rolandas Kulikauskas, Aldona Stankutė, Greta Dūdytė, violončelistė Agnė Arbačiauskienė, Aurimas Liudvinovičius ir grupė „Šilo tiltas“, Magdalena Baltokaitė ir grupė „Eternafolks“ ir kiti poetai bei muzikantai.

Oho! Didžiulis būrys! Kaip išsirinkote erdvę, galinčią patogiai sutalpinti atlikėjus ir žiūrovus?

Jei atvirai, tai erdvės pasirenka mus. Šiais metais profesorius Rimantas Balsys pasiūlė rengti Žalią Ošą pačioje Klaipėdos širdyje – KU Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto parko liepų alėjoje. Nuostabi vieta. 

Mums neblogai sekėsi ir anksčiau:  Ošo festivalis vyko Malūno lofte (Baltas Ošas), Svencelės lofte (Marių Ošas), Apeirono teatre, Senajame Klaipėdos turguje.

Keliavimas su mūzų taboru turi savotiško žavesio ir stiprų netikėtumo elementą.

Grįžtam prie Ošo programos. Kas bus be dainuojamosios poezijos?

Renginį atidarysime pasauline premjera. Poetiniais muzikiniais esė. Devyniomis ilgesio ir vienatvės dainomis Liutauro Degėsio tekstais. Atlieka Jonas Baltokas, JieDu ir Liutauras Degėsys. 

Skaitymo ir muzikinio pritarimo derinys yra šių metų išskirtinis Ošo akcentas.

Klaipėdiečiai džiaugiasi, kad  jūsų renginys nemokamas ir atviras kiekvienam. Gal dalyvaujate projektuose? Turite rėmėjų?

Dėkojame visiems, parėmusiems VšĮ Baltas Sodas tiesiogiai ir AB DFDS Seaways, skyrusiam dalinį finansavimą.

Renginio gyvybę palaiko mūsų Balto Sodo komandos narių asmeninės lėšos ir iniciatyvos.

Ko palinkėsite žiūrovui, Jonai?

Visų pirmiausia neiškeiskite mūsų į vakarą su telefonu namie. Net jei subjurs oras, kelsimės po stogu - į universiteto Baltąją salę. 

Sutaupykite 150 Eurų. Neikite į Selo koncertą, ateikite pas mus.

Pasikvieskite draugų, susitikite senus pažįstamus. Šis festivalis – draugams ir bičiuliams.

 

Festivalio organizatorių Joną Baltoką kalbino Dangė Spanguolė